Atrakcje turystyczne
Chybotek

Od XIX wieku jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku granitowych bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m wsparty w 2 miejscach daje się łatwo rozkołysać. Ze względu na swój kształt zwany był także „Misą cukru”.
Z Chybotkiem związane są walońskie podania i legendy o Duchu Gór. Skałę tę otaczała aura tajemniczości i według starodawnych opowieści zamykała ona wejście do podziemnego skarbca.
Krucze Skały

Okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie potężne baszty granitowe o wysokości do 30 m, będące doskonałym punktem widokowym na Dolinę Kamiennej, część miasta i Góry Izerskie.
Na Kruczych Skałach funkcjonuje ośrodek sportów ekstremalnych - Szkoła Górska "Quasar". Pod okiem instruktora można uprawiać wspinaczkę skałkową, zjechać tyrolką, skoczyć na tzw. wahadle czy przejść nad przepaścią po moście linowym.
Leśna Huta

Dzięki bogatym złożom kwarcu i dużej ilości niezbędnego drzewa w podkarkonoskich lasach Szklarska Poręba od dawien dawna związana była ze szklarstwem. Pierwsza huta powstała w dzisiejszej Szklarskiej Porębie Dolnej, nad Szklarskim Potokiem w połowie XIV wieku.

Dziś wielowiekową tradycję hutnictwa w naszym mieście podtrzymuje mistrz Henryk Łubkowski, który Leśną Hutę prowadzi wraz z rodziną. W hucie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Można obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia. Hutnicy używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglerskich, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji. Materiałem jest przede wszystkim stłuczka szklana z domieszką piasku szklarskiego.

Śnieżne Kotły

Dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi. Są one rozdzielone wąską skalną grzędą i wciśnięte w północne zbocza głównego grzbietu Karkonoszy między Łabskim Szczytem, a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości, górna krawędź Dużego Kotła położona jest na wysokości 1490 m n.p.m. W Wielkim Kotle znajdują się dwa małe Śnieżne Stawki. Duży Kocioł (Wschodni ) ma 800 m długości i 600 m szerokości łącznie z Małym Kotłem (Zachodnim) stanowią ścisły rezerwat przyrody o pow. 127 ha. Nazwa Kotłów wywodzi się z płatów śniegu, które utrzymują się pod pionowymi zerwami skalnymi do późnego lata (w 1970 r. do 2 września). Śnieżne Kotły to również najbogatsze zbiorowisko górskiej flory i to nie tylko w Karkonoszach, lecz także w całych Sudetach. Nad Śnieżnymi Kotłami skałki Czarcia Ambona - punkt widokowy na dno kotłów, obok budynek stacji przekaźnikowej RTV.
Wodospad Szklarki

Malowniczo położony na terenie Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, obejmującej przepiękny przełomowy odcinek potoku Szklarka tzw. Wąwóz Szklarki. W środkowej części Wąwozu, na skalnym progu na wysokości 520 m n.p.m. znajduje się Wodospad Szklarki, spadający w dół kaskadą zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie. Strumień wody wodospadu ma wysokość 13,3 m.

Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe marmity (przegłębienia w dnie strumienia lub rzeki powstałe w wyniku eworsji u podnóża wodospadu lub progu skalnego). Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą już ze średniowiecza. Przez wszystkie stulecia wodospad był uwieczniany w opisach, rycinach i obrazach, bowiem uważano to miejsce za szczególnie romantyczne i piękne. W 1868 roku przy wodospadzie wybudowano gospodę, która z czasem przekształcona została w dzisiejsze Schronisko „Kochanówka”. Niebywałą atrakcją dla XIX turystów było regulowanie przepływu wody dopływającej do wodospadu i spuszczanie jej po pobraniu opłat od gości.
Dojście: z centrum miasta szlakiem zielonym wzdłuż rzeki Kamienna lub szlakiem czarnym (szlak okrężny wokół Szklarskiej Poręby). Obok Wodospadu Szklarki biegnie też szlak niebieski z Piechowic do schroniska „Pod Łabskim Szczytem”.

Wodospad Kamieńczyk

Wodospad Kamieńczyka znajduje się przy trasie ze Szklarskiej Poręby w stronę przejścia granicznego na Polanie Jakuszyckiej kilka kilometrów od Szklarskiej Poręby. Można wybrać się z dolnej stacji wyciągu na Szrenicę. Którą trasę nie wybierzemy niezawodne wygodne buty, plecak ( po drodze nie ma sklepów), na miejscu jest super schronisko.

Trud wspinaczki odwdzięczy się nam pięknym widokiem na najwyższy (27 m) po polskiej stronie Karkonoszy wodospad. Będąc już na miejscu koniecznie należy skorzystać z możliwości wejścia a właściwie zejścia płatnego w kaskach po stromych, metalowych schodach. Pod naszymi stopami przepaść – nie dla tych z lękiem wysokości.

Przemieszczając się po ażurowym podeście między wilgotnymi, mrocznymi (o każdej porze roku) pionowymi skałami wsłuchamy się w szum spadającej wody....to wodospad łez Rusałek po śmierci Kamieńczyka. Zamieszkują one strome zbocza lasów. By biedne niewiasty spełniły życzenie można wrzucić do kanionu grosik...a może tu

Zakręt Śmierci

Na Drodze Sudeckiej, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775m n.p.m. znajduje się bardzo ostry i niebezpieczny zakręt (droga zatacza łuk prawie 180' ).
Wspaniały punkt widokowy na panoramę Karkonoszy, miasto i Kotlinę Jeleniogórską. Zakręt Śmierci swoją nazwę zawdzięcza licznym wypadkom samochodowym spowodowanym przez niezachowujących należnej ostrożności kierowców.

Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu z XVII w.

Dojście: ul. Buczka, Dworcowa, Armii Krajowej kierunek na Świeradów Zdrój. Przez Zakręt Śmierci prowadzi szlak czarny (okrężny wokół Szklarskiej Poręby) i szlak żółty ze Szklarskiej Poręby Dolnej przez Zbójeckie Skały na Wysoki Kamień.

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych w serwisie Szklarska Poręba noclegi
www.e-szklarska.com
Karkonosze to jeden z piękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy górski region Polski. To najwyższe pasmo Sudetów, nad którym króluje majestatyczna, choć dla niektórych, nieco oszpecona futurystyczną architekturą obserwatorium, Śnieżka. Rokrocznie, niezależnie od pory roku, zjeżdżają tu turyści zarówno w poszukiwaniu wytchnienia, ciszy i spokoju, jak i zimowych szaleństw na świetnie przygotowanych stokach. Po polskiej stronie gór znajduje się kilka uroczych miasteczek będących fantastycznymi punktami wypadkowymi do górskich wędrówek. Najciekawsze i najbardziej znane z nich to Szklarska Poręba oraz Karpacz. Pierwsze z nich, większe, oferuje olbrzymią bazę noclegową, która zadowoli zarówno miłośników pieszych, górskich wypraw, jak i białego szaleństwa. Tu zaczynają się szlaki, które pną się w górę na zachodnią część pasma Karkonoszy. Szklarska Poręba jest więc dobrym miejscem na rozpoczęcie wyprawy w kierunku Łabskiego Szczytu, Śnieżnych Kotłów, Hali Szrenickiej oraz najwyższego po Śnieżce szczytu – Szrenicy, na którą dotrzeć można również z centrum miasta, nowoczesnym wyciągiem krzesełkowym. Ponadto, miejscowość oferuje turystom możliwość podziwiania dwóch fantastycznych wodospadów – mniejszej Szklarki i większego Kamieńczyka.
Copyright (c) InterPele Szklarska Poręba serwis turystyczny wszklarskiej.net.pl kontakt-reklama